Pfizer plačal 250 milijonov dolarjev, da bi zakopal resnico o smrtonosnem zdravilu, ki povzroča raka 🇸🇮

Fact checked by The People’s Voice Community
20. Feb 2025 Baxter Dmitry


Družba Pfizer se je dogovorila za poravnavo v višini od 200 do 250 milijonov dolarjev za rešitev več kot 10.000 tožb v Združenih državah Amerike. Te tožbe obtožujejo farmacevtskega velikana, da je prikrival tveganja za nastanek raka, povezana z njegovimi eksperimentalnimi zdravili, vključno s pogosto uporabljenim zdravilom proti zgagi Zantac (ranitidin).

Kot je prvi poročal Bloomberg, je poravnavo potrdila sodna vloga v Delawaru. Medtem ko je podjetje Pfizer zaključilo to poglavje, pa se številni drugi tožniki še niso poravnali, tako da pravna bitka še zdaleč ni končana.

Ironično je, da je podjetje Pfizer glede na svojo usmeritev v onkologijo v preteklosti dobro dokumentirano prikrivalo in skrivalo tveganja za nastanek raka, povezana z njegovimi zdravili.

Spor okoli zdravila Zantac je izbruhnil, ko je spletna lekarna odkrila nizko vsebnost verjetnega rakotvornega dejavnika v zdravilu, kar je sprožilo alarm v zdravniški skupnosti in regulativnih agencijah. Agencija FDA je skupaj s svetovnimi zdravstvenimi regulatorji kmalu začela preiskavo, ki je privedla do množičnega odpoklica izdelkov Zantac po vsem svetu.

Vendar je zdravilo Zantac le en primer. Podjetje Pfizer je bilo vedno znova obtoženo, da daje prednost dobičku pred varnostjo bolnikov, prikriva podatke in manipulira s kliničnimi preskušanji, da bi prikrilo dolgoročna tveganja svojih zdravil.

FILE PHOTO: Zantac heartburn pills are seen in this picture illustration taken October 1, 2019. REUTERS/Brendan McDermid/Illustration/File Photo

Zagovorniki javnega zdravja opozarjajo, da je ta poravnava del večjega vzorca, v katerem se družba Big Pharma tiho izogiba odgovornosti.

Nazoren primer tega vzorca je poravnava iz leta 2012, v kateri je podjetje Pfizer plačalo 2,3 milijarde dolarjev – takrat največjo poravnavo za goljufije v zdravstvu v zgodovini ZDA – zaradi nezakonitega oglaševanja zdravil in zavajanja javnosti o njihovi varnosti.

Podjetje Pfizer ni edino, ki se sooča s pravnimi postopki. Tudi drugi farmacevtski velikani, vključno s podjetji Sanofi, Boehringer Ingelheim in GSK, so bili deležni tožb zaradi tveganj za nastanek raka v njihovih zdravilih. V začetku tega leta je družba Sanofi dosegla predhodno poravnavo za razrešitev 4 000 tožb zaradi poškodb, kar je znak širšega obračunavanja v celotni industriji.

Kritiki trdijo, da so te poravnave le kaplja v morje v primerjavi s prizadetimi življenji. Kljub pripravljenosti podjetja Pfizer na poravnavo ni priznalo nobenega prekrška, kar je znan način, ki ga uporablja velika farmacija, da se izogne odgovornosti in hkrati zaščiti svoj dobiček.
 

Pravičnost ali le obvladovanje škode?

Čeprav se izplačilo v višini 250 milijonov dolarjev morda sliši veliko, pa je bledo v primerjavi z morebitnimi dobički, ki so jih farmacevtska podjetja ustvarila s prodajo nevarnih zdravil. Poravnava le malo prispeva k odgovoru na večje vprašanje: Kako dolgo so Pfizer in drugi vedeli za tveganja? In še pomembneje, koliko življenj je bilo izgubljenih, preden so bili sprejeti ukrepi?

Ker so tožbe še vedno v teku in je zaupanje javnosti v veliko farmacevtsko družbo na najnižji ravni, je jasno eno: podjetje Pfizer morda izdaja čeke, vendar ne more izbrisati resnice.

Baxter Dmitry

Baxter Dmitry je pisec pri glasilu The People’s Voice. Pokriva politiko, posel in zabavo. Baxter govori resnico močnim, odkar se je naučil govoriti, je potoval v več kot 80 držav in zmagal v debatah v vsaki. Živite brez strahu.
https://twitter.com/TPVBaxter

Vir: https://thepeoplesvoice.tv/pfizer-pays-250-million-to-bury-the-truth-about-deadly-cancer-causing-drug/

*** Prevod www.DeepL.com/Translator (free version) ***

Deli naprej ...